Poziomowanie i obsługa domków holenderskich


Wizja Twojego wymarzonego urlopu właśnie się spełnia i jedzie do Ciebie miejsce idealne, a jest to domek holenderski. Oczywiście przed relaksem musimy pamiętać, że nasza mobilna budowa musimy być odpowiednio ustawiona i zabezpieczona na działce. W tym tekście podpowiemy Ci, dlaczego ważne jest poziomowanie tego typu obiektów oraz najważniejsze wskazówki dotyczące obsługi budynku.

Poziomowanie domku holenderskiego

Pamiętaj, że działanie to musi być wykonane od razu po rozładunku. Budowla musi być podparta w odpowiednich miejscach. Przed rozpoczęciem prac istotne jest, aby mieć na uwadze charakterystykę terenu – podłoże powinno wytrzymać ciężar przyczepy bez uginania.

Oczywiście naturalne jest to, że teren “pracuje” co może skutkować koniecznością kolejnego poziomowanie, szczególnie w okresie wiosennym. Do tego typu zadań wykorzystywane są bloczki betonowe. Poza tym potrzebny będzie m.in. podnośnik, pokład na lewar oraz poziomica.

Niewypoziomowany domek – możliwe konsekwencje

Niewypoziomowanie przyczepy może skutkować m.in. tym, że nie będziemy w stanie prawidłowo otwierać i zamykać drzwi, okien czy też szafek.

Po pierwszym wypoziomowaniu domku holenderskiego dobrze jest sprawdzić jego stan pod dwóch miesiącach. W późniejszych etapach kontrolę warto przeprowadzać m.in. raz do roku.

Codzienna obsługa domków holenderskich

Domki holenderskie różnią się od tradycyjnych budowli, niemniej jednak, w każdym przypadku ważna jest odpowiednia wentylacja, która zapobiega m.in. tworzeniu się pleśni, która w dłuższym czasie może negatywnie wpłynąć na stabilność całej konstrukcji. W celu zapewnienie drożności wszystkich układów wentylacyjnych w przypadku, kiedy nie przebywamy w domku holenderskiemu, należy pozostawić wszelkie szafki, drzwi i szuflady otwarte, a materace ustawić pionowo.

Poza tym należy także pamiętać o odpowiedniej konserwacji wszelkich elementów w tym ogrzewania, jeśli budynki są całoroczne, zabezpieczania przed mrozem oraz wyłączanie dopływu wody i gazu przed dłuższą nieobecnością. Odpowiednie dbanie o budynek i regularne sprawdzanie jego stanu poziomowania, pozwoli Ci cieszyć się domkiem holenderskim przez długi czas.